BI-utvecklare

Tillsvidare
Privat sektor
IT/Teknik
PlatsLuleå
Antal tjänster1
Sista ansökningsdag2026-04-27

BI-utvecklare

Vill du arbeta nära kunder, använda din kompetens för att skapa smarta och värdeskapande BI-lösningar och samtidigt utvecklas i ett tryggt och stabilt bolag? Då kan Agio vara rätt plats för dig.Vi växer och söker nu en erfaren BI-utvecklare som vill bli en del av vårt datadrivna team. Om rollenSom BI-utvecklare hos oss får du arbeta med uppdrag som verkligen betyder något. Våra lösningar används bland annat inom framtidens energisystem, brottsbekämpning och utvecklingen av effektivare vårdinformation. I praktiken innebär rollen att du kommer att:Utveckla och implementera BI-lösningar som möter kundens behovDesigna och bygga dataflöden från flera olika datakällorSkapa och förvalta datamodeller för effektiv och tillförlitlig datahanteringSkapa rapporter och visualiseringar som ger tydliga insikterArbeta nära kunderna och omvandla behov till konkreta lösningarDela kunskap och bidra till kompetensen både internt och ute hos kund Teamet du blir en del avDu blir en del av vårt team inom Dataanalys & BI, ett Microsoftorienterat team med konsulter i både Luleå och Stockholm. Här möter du kollegor som brinner för sitt område, som hjälper varandra att utvecklas och som tillsammans bygger lösningar från ax till limpa. Området är prioriterat hos oss, och du kommer att spela en viktig roll i teamets fortsatta utveckling. Samtidigt får du en personlig och skräddarsydd utvecklingsresa där du tillsammans med teamet stärker Agios affär och skapar värde för våra kunder. Vi tror att du har:Minst fyra års erfarenhet som BI-utvecklareIntresse för Business Intelligence och vart området är på vägErfarenhet av Microsofts plattformar, t.ex. SSIS eller SSASErfarenhet av databastekniker som SQL, MySQL, SQL Server eller PostgreSQLErfarenhet av visualiseringsverktyg, gärna Power BIErfarenhet av användarcentrerad datamodelleringMycket goda kunskaper i svenska, både i tal och skriftDet är dessutom meriterande om du arbetat med molntjänster som Azure, Snowflake eller Fabric. Varför Agio?Agio erbjuder dig:Trygghet genom kollektivavtal och stabila kundrelationerEn arbetsplats som värnar om balans i livetEn personlig kompetensresa där du får utvecklas i din riktningEn platt organisation där du får stort inflytandeEtt företag som satsar långsiktigt både på dig och våra kunder Låter det intressant?Agio samarbetar tillsammans med OnePartnerGroup i denna rekryteringsprocess och urval kan komma att ske löpande så tveka inte men att skicka in din ansökan. Har du frågor om tjänsten eller rekryteringsprocessen är du varmt välkommen att kontakta: Peter Nilsson Sandlund, 070 549 94 82 eller peter.nilsson.sandlund@onepartnergroup.se  Vi ser fram emot att höra från dig! 
Bild från AGIO System och Kompetens i Skandinavien AB
Peter Nilsson Sandlund

Peter Nilsson Sandlund

VD

Peter Nilsson Sandlund brinner för att hitta den perfekta matchen i både rekrytering och bemanning. Ta gärna kontakt med Peter

Johanna Forsell

Johanna Forsell

Senior Rekryteringskonsult

Johanna Forsell brinner för att hitta den perfekta matchen i både rekrytering och bemanning. Ta gärna kontakt med Johanna

Relaterade jobb





Prenumerera på vårt nyhetsbrev för inspiration och värdefulla tips samt nyheter om vad som är på gång på arbetsmarknaden.

Vad passar bäst in på dig?

Vi hjälper företag att växa och ger människor arbete och möjligheter att utvecklas.

© Copyright 2026 OnePartnerGroup