OnePartnerGroup – en trygg och professionell partner när Gislavedshus rekryterar

Kund
image

Företag

Gislavedshus

Att hitta rätt person till rätt plats är avgörande för en verksamhets framgång – men det kan också vara en utmaning. När Gislavedshus behövde rekrytera en ny driftschef valde de att samarbeta med OnePartnerGroup. Resultatet? En smidig rekryteringsprocess, en träffsäker matchning och en trygg partner att lita på även i framtiden.
image
Rekrytering kan vara en utmaning, särskilt när det handlar om att hitta rätt kompetens i en specifik bransch. När det förra hösten var dags att hitta en driftschef till kommunala fastighetsbolaget Gislavedshus gick uppdraget till OnePartnerGroup i Anderstorp. Ett samarbete som inneburit att det bolaget kunnat fokusera på sin kärnverksamhet, samtidigt som de fått in rätt person på rätt plats. – Under mina åtta år som VD har ungefär 60 procent av våra medarbetare bytts ut, när många exempelvis har gått i pension. Så rekrytering är något jag arbetat mycket med men det tar också mycket tid. Jag känner en stor trygghet, och lättnad, när jag tagit hjälp av ett så professionellt företag som OnePartnerGroup, säger Malin Larsson, VD på Gislavedshus. Gislavedshus har en gång tidigare anlitat OnePartnerGroup när ännu en lite mer svårrekryterad kompetens behövdes – en IT-tekniker.  – Jag har känt verksamhetschefen Jaana Ek på OnePartnerGroups kontor i Anderstorp i många år. Vi har träffat på varandra i helt andra sammanhang och jag kände väl till deras verksamhet. Våra goda erfarenheter från förra gången gjorde att det kändes tryggt att kunna välja dem, säger Malin Larsson. Rekryteringsprocessen inleddes med att OnePartnergroup besökte Gislavedshus för att förstå rollen, förväntningarna och vilka förutsättningar som krävdes av kandidaten. OnePartnerGroup hanterade därefter hela urvalsprocessen, inklusive intervjuer och tester, vilket sparade tid för Gislavedshus. – De gjorde det grova urvalet och presenterade till sist de mest kvalificerade kandidaterna för oss så att vi slutligen valde den person som började hos oss. Hela processen tog ungefär två månader och tidplanen höll. Hela anställningsprocessen startade i november och vårt mål var att hitta vår kandidat före jul. Vilket vi gjorde! Mycket smidigt och bra skött av Jaana, säger Malin. Det finns många rekryterings- och bemanningsföretag att välja mellan, men valet föll på OnePartnerGroup tack vare deras professionalism och förståelse för Gislavedshus behov, menar Malin. – De är väldigt trevliga, professionella och trygga att samarbeta med. Vi visste att de kunde leverera och att de har de rätta kanalerna för att hitta rätt kompetens, avslutar hon.  GislavedshusGislavedshus är ett kommunalt fastighetsbolag som både bygger och förvaltar fastigheter i Gislaveds kommun. Totalt handlar det om 2 700 lägenhet och 160 lokaler som hanteras och sköts av 53 medarbetare. En mängd olika yrkeskategorier och kompetenser finns i bolaget – från mer praktiska uppgifter som service, underhåll och skötsel till administration, teknik, fastighetsutveckling, ekonomi och marknad.

Kontakta oss

Kundcase




Prenumerera på vårt nyhetsbrev för inspiration och värdefulla tips samt nyheter om vad som är på gång på arbetsmarknaden.

Vad passar bäst in på dig?

Vi hjälper företag att växa och ger människor arbete och möjligheter att utvecklas.

© Copyright 2026 OnePartnerGroup